Świnoujście- hot or not?

Przetarliśmy Wam ścieżki! I to od samych Niemiec do Świnoujścia, które jest częstym celem podróży Polaków mieszkających w Szwecji, Norwegii i Danii. Dlaczego więc nie zostać tu choć chwilę dłużej?

Och, powodów znalazłoby się kilkaset… Kilkaset złotych, jakie trzeba mieć, by przeżyć- szczególnie po zachodniej części miasta, w której można się poczuć niczym w Niemczech! Około 80% turystów na wyspie Uznam to Niemcy. Średnia wieku- pomimo naszej młodej dwójki- nie drgnęła i pozostała na poziomie 60+. Cenowo jest koszmarnie, jeśli mamy polski portfel- ceny niejednokrotnie podawane są w PLN oraz euro, a jak się zarabia w PLN i euro, to chyba nie musimy tłumaczyć…?

Świnoujście

Świnoujście. www.prowadzilslepygluchego.com

Mentalnie bliżej zachodniej części Świnoujścia, w którym wczasowaliśmy, także Zachodowi- dwujęzyczne menu i obsługa niemal w każdym lokalu (po niemiecku, rzecz jasna). Przez kilka dni walczyliśmy z zakorzenioną niechęcią do zachodniego sąsiada, jednak trzeba przyznać, że dzięki czystości na ulicach i czytelności znaków Świnoujście zapunktowało u nas. Ciekawa była także „kampania społeczna” przeciwko dawaniu pieniędzy żebrzącym mieszkańcom południowej Europy- plakaty rozwieszone na słupach w centralnych częściach miasta informowały przekornie mniej więcej taką treścią: „Zarabiam 200 zł dziennie. Dziękuję”.

Świnoujście. www.prowadzilslepygluchego.com

Świnoujście. www.prowadzilslepygluchego.com

Jest kilka mocnych argumentów na to, by wybrać to nadmorskie miasteczko jako właśnie wakacyjny cel.  Mówi się, że Świnoujście, to „Kraina 44 wysp”- człowiek zaanektował sobie tylko trzy z nich, pozostawiając 41 niezamieszkanymi przez nic innego, jak bujną faunę i florę. Największe wyspy to Uznam (92% mieszkańców), Wolin (7%) oraz Karsibór (1%) łączą ze oba przeprawy promowe- osobne dla mieszkańców i turystów oraz most na Karsibór. Oto nasza lista 8 atrakcji miasta położonego nad rzeką, zalewem i morzem równocześnie:

 1. Woliński Park Narodowy, utworzony w 1960 r., zajmujący zachodnią część wyspy Wolin, to siedziba rzadkich okazów kwiatowych (storczyków leśnych i mikołajków nadmorskich), to siedlisko blisko 200 gatunków ptaków (bieliki, rybitwy, myszołowy, bataliony), a także ssaków (jelenie, nietoperze, a od niedawna i żubrów). WPN to także szeroki i długi nadmorski pas zwieńczony nieziemskimi klifami o wysokości nawet 93 m! Dla amatorów wypoczywania na łonie natury jest to pozycja obowiązkowa.
 2. 44 unikalne wyspy, czyli Delta Świny (Świna jest jednym z trzech ujść Odry do Bałtyku), to raj dla badaczy ptactwa oraz roślinności. Wśród 210 gatunków ptaków aż 140 jest lęgowych, m.in. czajki, kszyki, bataliony. Aby podziwiać Deltę Świny warto wybrać się na wzgórze Zielonka, z którego rozpościera się wybrany w r. 1992/93 najpiękniejszy krajobraz w Europie. Ciekawostką jest, że na wyspie Uznam produkowano działa V1 i V2 w czasie II Wojny Światowej.
 3. Sieć bunkrów. Ze względu na położenie Świnoujście było ważnym punktem fortyfikacyjnym już od czasów średniowiecza, wznoszonym przez stulecia przez książąt pomorskich, Duńczyków, Szwedów, Prusaków i Francuzów. Jako oficjalna twierdza morska znane jest Świnoujście dopiero od 1863 r. Legenda głosi, że nawet Mata Hari zbierała tu informacje o umocnieniach. Najważniejsze punkty na szlaku fortyfikacji to: Fort Anioła (wybudowany w latach 1854-58 na wzór dzisiejszego Zamku Św. Anioła w Rzymie), Fort Zachodni (wybudowany w latach 1843-1863, wielokrotnie modernizowany. Po wojnie do 1962 roku stacjonowały tu wojska radzieckie), Fort Gerharda (jedna z trzech zachowanych XIX-wiecznych fortyfikacji wchodzących w skład Twierdzy Świnoujście), Podziemne miasto na wyspie Wolin. Zwiedzenie wszystkich fortyfikacji jest nieco kosztowne, jednak zdecydownie warto- bez względu na to, czy jest się miłośnikiem militariów, czy nie. Historia i sposób jej podania są fantastyczne!
 4. Latarnia morska w Świnoujściu to najwyższa tego typu budowla nad Bałtykiem. Jej wysokość to 68 m, które najlepiej odczujemy wspinając się 308 schodków w górę. Wybudowana w 1858 r. latarnia zapewnia zdobywcom jej szczytu wspaniałe widoki na okolicę.
 5. Port. Przemysłowa potęga miasta. O tym, jakie zyski i straty notuje port, najlepiej opowiada przewodnik  podczas rejsów statkami po Delcie Świny. Warto skorzystać z wycieczki i posłuchać, jak to węgiel z Ameryki sprowadzamy, bo tańszy niż ze Śląska… Że o gazociągu już nie wspomnimy…
 6. Plaża- długa, szeroka, piaszczysta. Popularne są tu kosze z wypożyczalni, parawany, parasole. W okolicach przejścia Polska-Niemcy znajduje się plaża dla wypoczywających z psami oraz plaża nudystów. Oznaczenia sa wyraźne i czytelne.
 7. Bogata oferta rehabilitacyjna to zachęta dla seniorów, ale z masaży czy zabiegów w rozlicznych pensjonatach i hotelach, skorzystać mogą wszyscy. Za odpowiednią, europejską, opłatą.
 8. W ciągu kilku minut możesz być w dwóch krajach jednocześnie 😉 Spacerując sobie czy to plażą, czy chodnikiem możemy w kilka minut być nagle w innym kraju (choć klimat Świnoujścia sam w sobie mało polski jest). Niewątpliwą atrakcją są słupki graniczne, z którymi wielu chętnie się fotografuje. Tuż obok widać ślady po budkach strażniczych, zasiewach, drutach kolczastych. Przekraczając niewidzialna już granicę, faktycznie można poczuć się wolnym człowiekiem. Kaine grenzen!

 

Ciekawostka historyczna: przez około 90 lat Świnujście należało do… Szwecji! Po zakończeniu wojny 30-letniej, na mocy pokoju westfalsiego, król Gustaw Adolf II sprawował pieczę nad Pomrzem Zachodnim. Dopiero w 1720 r. Prusy odkupiły wyspy Uznam i Wolin oraz Szczecin za 10 mln talarów w złocie.

Jadąc do Świnoujścia pamiętajcie, by wybrać w nawigacji opcję „przeprawy promowe”, by tak jak my… nie jechać przez Niemcy…

 

Ciekawe strony i informacje
Woliński Park Narodowy http://www.wolinpn.pl/
Historia miasta Świnoujście http://www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/40/74
Fort Anioła, ul. Jachtowa Godziny otwarcia: 9:00-18:00 wstęp: 8,00zł / 5,00zł (grupy od 10 osób), 5,00zł (dzieci 7 – 14 lat), dzieci do 7 lat – bezpłatnie
Fort Zachodni, ul. Jachtowa http://www.okretywojenne.pl/pefu/westbatterie/html/history.htm

Godziny otwarcia: od 10:00 do 17:00 (kwiecień i październik), od 10:00 do 18:00 (maj i wrzesień), od 9:00 do 20:00 (czerwiec, lipiec, sierpnień) wstęp: 8zł / 5zł (dzieci 7-14 lat)

Fort Gerharda, ul. Bunkrowa http://www.fort-gerharda.pl/

Godziny otwarcia 1 maja – 30 czerwca: 9:30 – 17:00, 1 lipca – 30 września: od 9:30 – 19:00, 1 październik – 30 kwietnia: 10:00 – 16:00 wstęp: 15zł / 10zł

Podziemne miasto na Wolinie, koordynaty GPS 53.902176, 14.333294 http://www.podziemne-miasto.pl/ Bilet normalny -15 zł, ulgowy -10 zł Bilet 2w1 na zwiedzanie Podziemnego Miasta oraz Fortu Gerharda: Bilet normalny- 26 zł, ulgowy- 17 zł
Latarnia morska, ul. Bunkrowa http://www.latarnia-morska.org/

Codziennie 10-18.00, lipiec i sierpień 10-20.00

Bilet normalny- 6 zł, ulgowy 4 zł

2 thoughts on “Świnoujście- hot or not?”

 1. Taki_jeden napisał(a):

  Jadę właśnie na wakacje z rodziną do Świnoujścia i szukaliśmy informacji co tam zobaczyć więc super trafiliśmy na tą stronkę. Koszary będom nasze haha!

 2. Kinga napisał(a):

  W dzieciństwie często jeździliśmy do Świnoujścia na wakacje, po Waszym opisie postanawiam, że warto wrócić…kiedy już zacznę zarabiać w euroskach 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *