Stendörren- Kamienne wrota Szwecji

Przypomnij sobie swój najgorszy w życiu dzień.

Może to ten, kiedy jako szóstkowy uczeń pierwszy raz dostałeś czwórkę. Może kiedy rozpędzone auto rozjechało twojego burka. Może ten, gdy zgubiłeś się w nowym miejscu i zapłakany szukałeś drogi powrotnej. Może ten, kiedy rzucił cię partner. Może ten, kiedy pokłóciłeś się z kimś bliskim. Może ten, kiedy ostatnią kromkę chleba dzieliliście na pięcioro. Może ten, kiedy za chlebem wyjechałeś z ojczyzny. A może masz takich chwil więcej…?

Stendörren. www.prowadzilslepygluchego.com

Stendörren. www.prowadzilslepygluchego.com

Każdy ma taki dzień, którego wolałby nie pamiętać; który wolałby, aby się nie wydarzył. A przecież z pamięci trudno wymazać jego twarz, jej uśmiech, miękkość sierści, smak skórki od chleba.

Stendörren

Stendörren. www.prowadzilslepygluchego.com

Jest jednak na Ziemi miejsce, gdzie umrzesz i narodzisz się na nowo. Za każdym razem, kiedy tam będziesz. Przekroczysz progi Kamiennych wrót, czyli rezerwatu przyrody Stendörren i na kilka godzin zapomnisz skąd jesteś, dokąd zmierzasz, kim byłeś, a kim się nie stałeś. I będziesz miał nieodparte wrażenie, że oto jesteś na końcu świata, że tu się wszystko kończy, a droga powrotna, to jak powrót do przeszłości.

I nieważne, czy poprzedni dzień był dobry czy nieudany- tutaj otumani cię spokój i piękno świata. Zachwycisz się każdą skałą, każdą trawką, każdym dźwiękiem. Usiądziesz na skraju wyspy, wpatrzysz się w błękitną dal morza i nieba zlewających się w jedno i uwierzysz, że to, co złe wcale nie wydarzyło się, a to co dobre ma sens jedynie i właśnie tu.

Rezerwat oferuje nie tylko nieziemskie widoki wybrzeża, ale także wiele miejsc piknikowych, z przygotowanymi stolikami, ławkami, paleniskami i drewnem do palenia.

Informacje praktyczne
Strona internetowa http://www.lansstyrelsen.se/sodermanland/Sv/djur-och-natur/skyddad-natur/naturreservat/nykoping/stendorren/Pages/index.aspx
Parkingi i wstęp bezpłatne
Dojazd E4 między Trosa a Nyköping, brązowe kierunkowskazy na Stendörren

Komunikacja na linii Nyköping –Trosa- bus 554, przystanek Stendörren, później 4km pieszo

 

One thought on “Stendörren- Kamienne wrota Szwecji”

  1. polskafika napisał(a):

    fajniutki wpis. Dziękujemy za niego !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *