Jämtland dla każdego, cz.3

Coś dla dzieci

W każdym zakątku Jämtland rodziny z dziećmi znajdą frajdę wyłącznie dla najmłodszych. Frösö wabi parkiem zoologicznym z ponad 700 różnymi przedstawicielami fauny z różnych części świata. Nad Dammån, nad którą prowadzi przewodnik, należy być przygotowanym na robienie zdjęć lub tylko obserwowanie bobrów, które wiodą tam dostatnie

Jämtland

Jämtland

życie. W Åre, Sveg i Östersund zapewniona jest moc atrakcji w parkach wodnych- z basenami wewnątrz, jak i na zewnątrz oraz różnej długości zjeżdżalniami. Östersund oferuje także niezwykłe wyprawy w Jamtli, gdzie dzieci mogą spotkać także bajkowe postaci. Dorośli mogą poszaleć ze swoimi dziećmi w Östersund w Multi Chalenge äventyrshus- znajdziecie tu wodne piłki, trampoliny, zjeżdżalnie, gokarty, ścianki wspinaczkowe czy laser dom. Gokarty są dostępne także w Rissna i Svenstavik. Obok MCh znajduje się Djungelhuset, gdzie dzieci do 12 r.ż. mogą na 1000m2 wspinać się, czołgać, biegać, walczyć na poduszki, zjeżdżać itd. Podobne atrakcje czekają w Aktivitetshuset w Lofsdalen. W pobliżu Östersund powstał także Teknikland- tu dzieciaki naukowo zrozumieją historię militariów i różnych pojazdów, a także mogą m.in. prowadzić elektryczny samochód, pilotować samolot czy zwiedzić szpiegowski pokój. Zimą jemtlandzkie góry oferują trasy dla młodych narciarzy i miłośników śniegu.

Coś dla niepełnosprawnych i rodzin z wózkami

Na stronie www.t-d.se można sprawdzić dostępne niepełnosprawnym i rodzinom z wózkami miejsca w całej Szwecji, a także w

Jämtland

Jämtland

Belgii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Jest oprócz tego wiele miejsc, które jeszcze nie znalazły się w bazie, dlatego zawsze warto zajrzeć na stronę „producenta”, czy warunki są dostosowane dla wózków.

Warto tu jednak polecić kilka szczególnych miejsc, do których nawet z wózkiem czy na wózku można łatwo dotrzeć: Jamtli w Östersund, Husku Cabin w Krokom (prawdziwy domek na prerii…), Messmörstjärn w paśmie Funäsfjällen, gdzie można swobodnie łowić ryby, baseny i sauny w Holiday Club w Åre, Thaipaviljongen w Ragundadalen z jedyną chyba w Europie Tajlandią w pigułce.

Coś dla golfiarzy

Czymże byłby dla Skandynawów urlop, gdyby nie mogli pograć w golfa? Także na północy wszyscy pamiętają o kijach i dołkach, a rozgrywki odbywają sie na zróżnicowanych terenach: wzgórzach, polach, w lasach i parkach, na płaskowyżach. Najlepsze pola oferują: Frösö, Ångsta, Norderön, Krokom, Åre, Rossön, Stömsund, Klövsjö, Hede, Ljusendal, Ramundberget oraz Sveg. Wszystkie do karty wstępu dorzucają gratis zniewalające horyzonty.

Coś dla smakoszy

http://smakasverige.jordbruksverket.se

http://smakasverige.jordbruksverket.se

Surowa zima w Jämtland zmuszała rolników do wytwarzania własnych produktów. Dzięki temu nasze podniebienia będą rozpływały się nad świetnie uwędzoną rybką, mięsem łosia czy renifera, znakomitymi marmoladami, wypiekami, miodami czy serami i innymi produktami z mleka krów, kóz i owiec. Być może też to mleko jest składnikiem wyśmienitych czekoladek z lokalnych fabryczek. Warto także skosztować regionalnych trunków zaczynając od krystalicznych wód, przez piwa po mocniejsze napoje…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *