Jämtland dla każdego, cz.1

Mawia się, że pierwsi turyści pojawili się w północnoskandynawskiej, jemtlandzkiej krainie już osiem tysięcy lat temu- byli to łowcy polujący na zwierzęta. Zaraz za nimi pojawili się pielgrzymi, rolnicy i … romantycy złaknieni romantycznych widoków, a odkąd w 1938 roku szwedzkie prawo wprowadziło obowiązkowe urlopy dla robotników Jämtland jest stałym punktem na urlopowych mapach.

IMAG0990Jest to region idealny na każdą porę roku. Zimą można korzystać na nartach czy deskach z ośnieżonych zboczy Åre, Funäsfjälen, Vemdalen, Lofsdalen czy Bydalsfjällen. Wiosną podziwiać bujną roślinność tych szczytów; latem wjechać kolejką na szczyt Åreskutan, pławić się w gorącym słońcu, a jesienią zamyślić nad różnobarwnymi stokami.

Coś dla piechurów

O każdej porze można tam wędrować i stykać się z żywą naturą na każdym kroku. Szlaki oznaczone są na mapach, które można dostać w lokalnych sklepach lub na stronach. Wiele firm oferuje wędrówki z przewodnikiem. Trasy są zróżnicowane pod względem długości i naprawdę dobrze oznaczone- żółte czy czerwone krzyżyki widać z każdego kolejnego punktu.

Najciekawsze trasy to (w nawiasach nazwy pasm/regionów): Blanktjärnsrundan (Vålådalen), Toppbestigning (Helags), Döda falletDSCI4566 (Ragundadalen), Forsaleden (Bräcke), , Bjurälven (Frostviken) i in.:

  • 6-kilometrowy szlak Blomsterdalen /w paśmie Ansätten/  zawdzięczający swoją nazwę połaciom 380 rodzajów ziół i orchidei;
  • Jeśli chcecie być tam, gdzie orchidee rosną jedna na drugiej, zapewne w podziękowaniu za piękne okoliczne wodospady, wybierzcie się na szlak 30 Guldturer /Funäsfjällen/. Atutem jest łatwość tej trasy.
  • W dość prosty sposób można się dostać na szczyt Åreskutan- przy dobrej pogodzie kursuje kolejka linowa (na ok. 1200m). Wszystkie szlaki na ten szczyt mają około 100 km, jednak widok z 1420 m n.p.m. zachwyci każdego.
  • 5 wodospadów to szlak Finn Fem Fall /Vemedalen/. Trasa wiedzie przez surowe pagórki, potoki i 60-metrowe wodospady: Fallmoran (prowadzą do niego dwie ścieżki: 4-kilometrowa, dobrze oznaczona ze Storhogna oraz bardziej wymagająca i dłuższa z Vemdalsskalet); Sångbäcksfallet (krótka i łatwa ścieżka z drogi 315); Mittåfallet (kilkusetmetrowy odcinek z drogi 84 w pobliżu wioski Långa w Ljusnas dalgång); Rändåfallet (składa się z kilku pomniejszych wodospadów na odcinku 1 km); Fettjeåfallet (najbardziej widowiskowy 60-metrowy wodospad obiecujący speltakularne widoki z jego szczytu; 5 km od Klövsjöfjäll Hotell plus 2 km pieszo z parkingu).

Coś dla pielgrzymów

www.pilgrimmedelpad.se

www.pilgrimmedelpad.se

St Olovsleden to trasa pielgrzymkowa licząca 564 km począwaszy od Selånger /Sundsvall/ po Nidarosdomen w Trondheim /Norwegia/.  Najeżona jest domkami, hotelami, butikami i kioskami, a można także spać w namiotach według ogólnych zasad. Po przejściu minimum 10 szwedzkich mil można zdobyć Olovsbrev, czyli dyplom pielgrzyma.

Idąc śladami św. Olafa można zastanowić się nad jego kolejami życia- Olaf najpierw brał udział w wyprawach Wikingów na Anglię, później przyjął chrześcijaństwo, które szerzył w Skandynawii będąc już królem Norwegii. Nie było to łatwe zadanie w pogańskim kraju pełnym „dzikusów” lubujących się w walce, mięsie i napitkach. Ostatecznie Olaf zginął w Nidaros- dzisiejszym Trondheim, gdzie też kończy się, w katedrze jego imienia, cała pielgrzymka. Lub rozpoczyna dla niektórych.

Coś dla cyklistów

Jämtland

Jämtland

Góry dostarczają adrenaliny także wiosną czy latem, kiedy na ich szczyty można wjechać specjalnymi kolejkami z miejscem na rowery. Trasy dla początkujących, jak i wytrawnych cyklistów zachwycają widokami i serpentynami. MAML (Middle Aged Man in Lycra- Panowie w średnim wieku w lajkrach) można spotkać także na drogach, np. na 50-kilometrowej pętli z Östersund przez Frösön, Rödön, Ås do stacji startowej, czy 120- i 140-kilometrowe także z Östersund. Różne poziomy trudności oferuje Lofsdalen Bike Park: łatwa-zielona, podnosząca ciśnienie niebieska, zawiła czerwona czy wymagajaca czarna, a wszystko w scenerii górskiej natury.

Jämtland

Jämtland

Przydatne linki:

Przewodniki po Jämtland, trasy, ciekawostki, rezerwcaje:

http://jamtland.se/index.php/se/

Magazyny dotyczące regionu w różnych językach (stąd też czerpaliśmy informacje!):

http://jamtland.se/index.php/se/magazine

Baza miejsc dostępnych dla niepełnosprawnych i rodzin z wózkami:

http://www.prowadzilslepygluchego.com/autentycznosc-i-patyna/

Zasady reugulujące połowy ryb:

http://www.svenskafiskeregler.se/sv/pages/default.aspx

Jämtland

Jämtland

Karta wędkarska/ łowiecka:

https://www.natureit.se/sv?language=sv

Terminy i regiony polowań na wybrane zwierzę:

http://jagareforbundet.se/

Wszystko o St Olovsleden:

http://www.stolavsleden.com/

2 thoughts on “Jämtland dla każdego, cz.1”

  1. Magda G. napisał(a):

    Ale widoki! Dziekuje za wirtualna wycieczke 🙂 Pozdrawiam z drugiego konca Szwecji

  2. Kinga napisał(a):

    Przepiękne zdjęcia, nie mogę się napatrzyć 🙂 🙂 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *