Jämtland dla każdego, cz.2

foto: http://tagsecond.comtagdrömfiske

foto: http://tagsecond.comtagdrömfiske

Coś dla wędkarzy

W Jämtland więcej niż gór jest chyba tylko jezior, a każde z nich skrywa dorodne ryby, dzięki czemu wędkarze powracają stąd ze zdobyczami marzeń. Regionalnym symbolem tej krainy jest troć (öring), a w sąsiadującym Härjedalen lipień (herr). Oprócz nich można złowić sieję (sik),

okonie (abborre), szczupaki (gädda), golca (röding) czy miętusa (lake). Póki nie wybudowano elektrowni wodnych, jeziora były bogate też w łososie, jednak obecnie zarybiane jest nimi tylko jezioro Storsjön.

Na większości akwenów obowiązują karty wędkarskie, które można nabyć w niemalże każdym butiku, noclegowni czy biurze turystycznym, a także przez Internet czy sms. Zawsze trzeba sprawdzić, czy akurat nie obowiązuje zakaz łowienia danej ryby lub jakiegoś jej rozmiaru. O każdej porze roku, kiedy Jämtland zaprasza wędkarzy (nawet zimą!), spotkać można strażników, którzy pieczołowicie sprawdzają pozwolenia.

Coś dla zdobywców

http://listitsweden.se/presentation/frostviken-en-gomd-parla-nordligaste-jamtland/

http://listitsweden.se/presentation/frostviken-en-gomd-parla-nordligaste-jamtland/

Jämtland oferuje wiele różnorakich wyzwań także dla wielbicieli dreszczyku. Jeśli wędkowanie, polowanie, zdobywanie szczytów czy wodospadów to za mało, czekają tu też na turystów groty i jaskinie koralowe, po których czasem trzeba się czołgać; urwiska, na które można się wspinać; jeziora, po których można kajakować, a zimą wykuwać przeręble. Wyzwaniem można też nazwać podróż Inlandsbanan- koleją od południowego Kristinehamn do północnego Gällivare, dzięki czemu z jednego okna możemy podziwiać 1/3 część Szwecji.

Coś dla łowców

foto: http://bydalen.com/aktiviteter/jakt/

foto: http://bydalen.com/aktiviteter/jakt/

Fauna Północy od dawna przyprawia o dreszcze, a będąc tam dość łatwo można zapisać się na polowanie z przewodnikiem czy samo szkolenie psów polujących. Dość tu narodowych królów lasów- łosiów, na które można polować w piewszych trzech miesiącach września, a potem od połowy października, kiedy kończy się ruja. Polować można także na niedźwiedzie-w maju, kiedy właśnie budzą się ze snu lub jesienią, kiedy do niego się szykują. Także ptactwo dostarcza emocji- upolować tu można cietrzew, głuszca czy lagopusy (pardwy). Ofiarą polowania stać się może także bóbr, rosomak, sowa czy w marcu i kwietniu- ryś. Safari i polowania z przewodnikiem można zarezerwować w lokalnych butikach czy noclegowaniach, a także biurach turystycznych, gdzie też można/należy nabyć kartę łowiecką.

Jämtland oferuje zatem coś dla każdego wymagającego turysty- w każdym zakątku tego regionu odkryjemy piękno świata fauny i flory, znajdziemy coś dla ciała i duszy, będziemy mogli rozkoszować się chwilą zarówno sami, jak i pełną rodziną. Jest to niewątpliwie miejsce, które na stałe zagościło w naszych sercach i tu nie byliśmy ani ślepi, ani głusi na przyrodę, ludzi i świat.

Wybierając się tam zimą (od października do czerwca) należy pomyśleć o właściwym ubraniu, łańcuchach na koła, a także o tym, że niektóre drogi są po prostu zamykane i nieprzejezdne w czasie największych śniegów. Latem warto zaopatrzyć się w środki na komary czy muchy, a jeśli to możliwe także w moskitiery…

Przydatne linki:

Herb Jämland

Herb Jämtland

Przewodniki po Jämtland, trasy, ciekawostki, rezerwacje:

http://jamtland.se/index.php/se/

Magazyny dotyczące regionu w różnych językach (stąd też czerpaliśmy informacje!):

http://jamtland.se/index.php/se/magazine

Baza miejsc dostępnych dla niepełnosprawnych i rodzin z wózkami:

http://www.t-d.se/sv/TD2/

Zasady reugulujące połowy ryb:

http://www.svenskafiskeregler.se/sv/pages/default.aspx

Karta wędkarska/ łowiecka:

https://www.natureit.se/sv?language=sv

Terminy i regiony polowań na wybrane zwierzę:

http://jagareforbundet.se/

Wszystko o St Olovsleden:

http://www.stolavsleden.com/

4 thoughts on “Jämtland dla każdego, cz.2”

 1. Roman napisał(a):

  Gdybym tylko namówił żonke na taką wyprawe, to już bym tam był!!!

 2. Adam Mat napisał(a):

  Dla wszystkich rybakow polecam Storsjön, sam doswiadyczylem bogactwa jakie plywa tam pod woda. W wielu miejscach mozna wynajac lodke i kupic karte na miejscu. Polecam!!!!

 3. Magda Gawr. napisał(a):

  To może teraz coś co można robić z dziećmi? Na polowanie ich nie zabiorę choć starszemu pewnie by się podobało hehe 🙂 Dziękujemy za wskazówki gdzie się udać po co to na prawdę ułatwia wybór miejsca 😉

 4. Anna napisał(a):

  Trafiłam na blog przypadkiem. Sporo tu historii ale jest ciekawie więc chętnie będę wracać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *